نقاشی خودرو

نقاشی خودرو: شرایط لازم برای نتیجه‌ای خوب از نقاشی بدنه خودرو 

یکی از سخت‌ترین مهارت‌ها در خدمات زیبایی خودرو و همچنین یکی از عوامل مهم در جلب رضایت مشتریان خودرو، رنگ‌آمیزی و نقاشی خودرو می‌باشد. خدمات نقاشی و رنگ‌آمیزی اتومبیل ، مانند باقی امور مربوط به خودرو، به دانش و تخصص نیاز داشته و یک هنر تلقی می‌شود؛ چرا که ترمیم آسیب‌های رنگ بدنه، به گونه‌ای که به راحتی قابل تشخیص نباشند و نتیجه آن مطلوب باشد، واقعا یک هنر است.

یک نقاش خودرو علاوه بر اینکه لازم است دانش مربوط به انواع رنگ بستر و مواد استفاده شده در نقاشی ماشین را بداند، باید در شناخت انواع کد‌های رنگی مربوط به هر قطعه، تجربه کافی داشته و با روش‌های جدید و اصولی رنگ و نقاشی خودرو، آشنایی داشته باشد. امروزه در کنار مهارت فرد، تکنیک‌ها، تجهیزات و محصولات به‌روز، نقش به سزایی در برآورده شدن نتیجه مطلوب و رنگ آمیزی حرفه‌ای خودرو دارند.

حال اگر فرایند رنگ آمیزی به صورت غیراصولی انجام شود، پس از آن خودرو شما دچار مشکلاتی خواهد شد‌ که ما در این جا به تعدادی از این مشکلات و راه‌های پیشگیری از آن‌ها می‌پردازیم:

فرآیند نقاشی خودرو:

1. زائده‌هایی ناشی از گرد و غبار محیط بر روی سطح قطعه به وجود می‌آیند:

برای حل این مشکل، لازم است محیط محل نقاشی تمیز و حتماً ایزوله باشد و فردی که پروسه رنگ‌آمیزی را انجام می‌دهد، با لباس و کفش مخصوص وارد این محیط شود. این محیط یا این اتاق که اصطلاحاً به آن اتاق رنگ می‌گویند؛ باید به گونه‌ای باشد که هنگام رنگ آمیزی، از کف اتاق به سمت محیط بیرون از طریق هواکش‌های قوی مکش داشته باشد تا تمامی گرد رنگ و غبار محیط را مکیده و به سمت بیرون هدایت کند و از نشستن گرد و غبار محیط بر روی قطعه کار جلوگیری نماید؛ چرا که هنگام رنگ‌آمیزی، در صورتی که گرد و غباری بر روی قطعه کار قرار بگیرد، پس از خشک شدن به صورت زائده بر روی سطح قطعه کار دیده خواهد شد.

نقاشی خودرو

2. ایجاد حباب‌هایی بر روی سطح قطعه رنگ شده:

معمولا این حباب‌ها زمانی به وجود می‌آید که رطوبت کمپرسور وارد سیستم شود؛ در این صورت همراه با باد، مقداری رطوبت با رنگ روی قطعه کار پاشیده می‌شود و قطرات آب به صورت حباب‌هایی بر روی سطح قطعه کار دیده می‌شوند و برای جلوگیری از این حباب‌ها اولاً باید کمپرسور در محلی نصب شود که کمترین رطوب را دارد، ثانیاً از رطوبت گیر استاندارد و در صورت امکان از درایر تبریدی کمپرسور استفاده شود.

خدمات نقاشی خودرو

3. اختلاف رنگ قسمت رنگ شده با سایر قسمت‌ها:

به دلیل همسان نبودن رنگ ساخته شده با رنگ خودرو و یا استفاده از قطعه نادرست جهت ساخت رنگ، ممکن است پس از رنگ‌آمیزی اختلاف رنگ بسیار زیادی به وجود آید. منظور از قطعه نادرست، قطعات پلاستیکی نظیر قاب آینه و سپر می‌باشند؛ چرا که این قطعات در پروسه ساخت رنگ باعث بروز خطا در کد رنگ می‌شوند و متداول‌ترین و مناسب‌ترین قطعه برای ساخت رنگ درب باک پمپ بنزین می‌باشد.

4. خشک نشدن لایه‌های زیرین قطعه و به تبع آن سفت نشدن و نرم بودن رنگ قطعه تا مدت‌ها که با کوچکترین تماس آسیب می‌بیند و خط و خش می‌افتد:

در صورتی که قطعه کار از ابتدا، مرحله به مرحله و به صورت کامل خشک نگردد و روی آن رنگ‌آمیزی شود، حتی اگر قسمت رویه رنگ نیز خشک شود، لایه‌های زیرین آن خشک نخواهند شد و رنگ آن قسمت بسیار آسیب پذیر می‌گردد. برای حل این مشکل قطعه مد نظر پس از انجام مراحل اولیه (بتونه یا آستر) باید داخل کوره رنگ قرار گیرد و پس از خشک شدن کامل، مراحل بعدی روی آن اجرا شود.

نقاشی ماشین
نقاشی خودرو

5. رنگ پریدگی قسمت‌های رنگ شده بعد از مدتی که خودرو زیر نورآفتاب قرار می‌گیرد:

در صورتی که در لایه محافظ رنگ یا کلر که هم موجب زیبایی قسمت رنگ شده می‌شود و هم مقاومت آن را بالا می‌برد از مواد غیراستانداردی استفاده شود، پس از مدتی این لایه از بین رفته و رنگ بدنه دچار آفتاب سوختگی و یا تغییر رنگ می‌گردد.

6. کنده شدن و یا پوسته پوسته شدن رنگ قسمت‌های پلاستیکی مثل سپرها و قاب آینه با گذشت زمان و یا در اثر فشار لنس کارواش:

یکی از متداول‌ترین اتفاقاتی که در کارواش‌ها و هنگام شستشو خودرو دیده می‌شود، کنده شدن نواری رنگ از روی قسمت‌های پلاستیکی، در اثر فشار لنس آب می‌باشد. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که در مراحل زیر سازی، از آستر مخصوص پلاستیک استفاده نمی‌شود؛ در حالی که وظیفه این آستر فراهم سازی شرایط برای چسبیدن رنگ بدنه بر روی قطعات پلاستیکی بوده و به نوعی تضمین کننده عمر قسمت رنگ شده می‌باشد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، آیتم‌های دیگری نیز بر کیفیت و نتیجه نقاشی خودرو و رنگ‌آمیزی خودرو شما تأثیرگذارند که در اینجا به تمام آن‌ها اشاره نشده است و سعی شده تا به صورت مختصر به آیتم‌های کلیدی‌تری اشاره شود. از این رو با بهره‌گیری از مواد مصرفی با کیفیت و استاندارد، تجهیزات به‌روز و عملکرد اصولی و درست می‌توان به کیفیت مطلوبی دست یافت.

تیم تخصصی مدوسا با بهره‌گیری از افراد متخصص و با استفاده از بهترین مواد، این آمادگی را دارد تا خدمات رنگ و نقاشی را به بهترین کیفیت به شما مشتریان عزیز ارائه نماید.

سوالات متداول

خط نقاشی ماشین در کارخانه‌ها  به صورت اتوماتیک و به صورت رباتیک در حال فعالیت هستند و اتاق رنگ به نوعی شبیه سازی شده و ساده سازی شده این فرآیند هست که به میزان قابل قبولی از لحاظ کیفی به هم نزدیک هستند ولی در روش اجرا متفاوت هستند.

رکاب های خودرو و قطعات پلاستیکی شامل سپرها، فلاپ ها و… در صورت آسیب دیدگی و نیاز به نقاشی خودرو تاثیری بر روی قیمت خودرو ندارند.

در مواردی که آسیب دیدگی شدید نباشد با صافکاری اصولی و استفاده از آستر های مناسب بدون نیاز به بتونه می شود قسمت های آسیب دیده را با ضخامت یکسان با مابقی قسمت های بدنه نقاشی کرد که طبیعتا زمان و هزینه این کار متفاوت خواهد بود.

در صورتی که در فرآیند نقاشی خودرو از مواد اولیه با کیفیت استفاده نشود وهمچنین زیرسازی مناسبی انجام نشود، قطعه بعد از مدتی ممکن است دچار تغییر رنگ شود.

در صورتی که آسیب دیدگی شدید باشد و ورق بدنه دچار تغییر شکل و اصطلاحا کش آمدگی شده باشد بهتر است قطعه تعویض گردد و در صورت تعویض نشدن میزان ضخامت بتونه لازم برای پرکردن و فرم دهی قطعه بالا خوهد بود که بعد از مدتی منجر به مشکلاتی مثل ترک خوردگی و … می شود.

در صورتی که از زیرسازی و آستر مناسب استفاده نشود این اتفاق در قطعه رخ خوهد داد. به عنوان مثال قطعات پلاستیکی آستر مخصوص خود را دارند که قبل از نقاشی باید از این آستر استفاده شود.

نظر مشتریان

 بهترین خدمات دیتیلینگ و صفرشویی را  گرفتند.  هم خدمات عالی بوده همیشه و  هم برخورد پرسنل بسیار فوق العاده بوده. من به شدت راضی هستم.

اشکان رشدیه

مدت زیادی هست که مشتری مجموعه مدوسا هستم و همیشه عالی بودن و مخصوصا به عنوان صفرشویی و صافکاری PDR به دیگران معرفی کردم و همیشه معرفی خواهم کرد..

علیرضا بخشی

به عنوان مجموعه ای که خدمات ارزنده ارائه میده همیشه به دوستان و آشنایانم معرفی می‌کنم.

مجید محسنی

ما به خودرو شما خدمات ویژه ارائه می‌دهیم

سایر خدمات