دیتیلینگ خودرو چیست؟

دیتیلینگ خودرو چیست؟

واژه دیتیلینگ در لغت به معنای توجه به جزییات و جزیی‌نگری است. زمانیکه درباره دیتیلینگ خودرو صحبت می‌کنیم، منظورمان توجه به جزییات داخلی و خارجی آن در هنگام شستشو می‌باشد.

طبق تعریف سایت ویکی‌پدیا، اتو دیتلینگ به تمامی فعالیت‌هایی که خودروی شما را به بهترین حالت ظاهری خود (و نه فنی) تبدیل می‌کند، گفته می‌شود. البته این اصطلاح در سراسر جهان معانی مختلفی را به خود گرفته است.

اما بطور کلی دیتیلینگ شامل شستشوی عمیق و صفرشویی تمامی قسمت‌های خودرو، چه داخلی و چه خارجی و حتی موتور آن، همچنین واکس و پولیش کردن  رنگ بدنه خودرو و در نهایت ایجاد پوشش‌های سرامیک و یا نصب کاورهای محافظ بدنه خودرو می‌شود.

لازم به ذکر است که در فرآیند دیتیلینگ تمرکز روی بازسازی ظاهری خودرو و نه تعمیرات مکانیکی و فنی آن است. عملیات‌هایی مانند صافکاری و تعمیرات موتور، در این فرآیند جای نمی‌گیرند.

اما ممکن است در بازسازی برخی از قسمت‌های بدنه خودرو، قسمت‌های آسیب‌دیده در حد جزیی صافکاری و لیسه‌گیری شوند که انجام اینکار نیز تنها برای راحتی بیشتر به منظور انجام فرآیند دیتیلینگ است.

اینروزها توجه به تک تک جزییات خودرو، برای صاحبان آنها اهمیت زیادی پیدا کرده و همین موضوع، به محبوبیت دیتیلینگ در میان دیگر فعالیت‌های بازسازی و احیای ظاهر خودرو کمک کرده است. نکته مهم در انجام دیتیلینگ، استفاده از شوینده‌های مخصوص و همچنین تجهیزات حرفه‌ایست.

تفاوت دیتیلینگ با کارواش معمولی

فرآیند شستشوی خودرو با روش‌های متداول با دیتیلینگ آن تفاوت‌های اساسی دارد. شستشوی خودرو به روش معمول با هدف از بین بردن لکه‌های گرد و غبار و آلودگی‌های سطحی از روی بدنه ماشین انجام می‌شود. همچنین در صورت درخواست مشتریان، تمیزکاری داخلی نیز با استفاده از جاروبرقی‌های کارواش صورت گرفته که چندان دقت لازم را ندارد.

مورد دیگر که تفاوت اصلی کارواش و دیتیلینگ خودرو به حساب می‌آید، مدت زمان انجام آنهاست. مدت زمان تقریبی برای انجام یک کارواش معمولی حدود بیست دقیقه بوده و زمانی که برای دیتیلینگ صرف می‌شود حداقل چهل دقیقه و یا بیشتر از آن طول خواهد کشید.

علت این موضوع نیز کاملا روشن است. در دیتیلینگ زمان زیادی صرف تمیزکاری عمیق جزییات داخلی و خارجی خودرو می‌شود که بسیار زمانبر است. همچنین برخلاف کارواش که تنها به شستشو و نظافت منتهی می‌شود، دیتیلینگ شامل فعالیت‌های دیگر مانند پولیش، نصب پوشش سرامیکی و نصب محافظ بدنه که در ابتدای مقاله نیز بدان اشاره کردیم خواهد شد.

اما در فرآیند دیتیلینگ چه کارهایی انجام می‌شوند؟

تمرکز اصلی ما در دیتیلینگ توجه به جزییات و نظافت خودرو در سطوح عمیقتر می‌باشد. به این معنا که در این فرآیند، با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای مانند کارواش‌ نانو بخار و بخارشوی‌های صنعتی و مبل‌شوی‌های مخصوص صفرشویی خودرو را از هر گونه آلودگی تمیز خواهیم کرد.

در ادامه عملیات بازسازی رنگ خودرو، پولیش بدنه و کنسول داخلی ماشین و واکس چرخ‌ها انجام می‌شود که پس از تمامی این موارد، شما قادر به تماشای نتیجه درخشان دیتیلینگ خواهید بود.

انواع مختلف دیتیلینگ خودرو

دسته بندی فعالیت‌های انجام شده در دیتیلینگ با توجه به تاثیر روی بخش‌های مختلف خودرو، به دو دسته دیتیلینگ خارجی و داخلی تقسیم می‌شوند:

منظور از دیتیلینگ داخلی چیست؟ (Interior Detailing)

در این مرحله تمام سطوح داخلی خودرو مانند کفی خودرو و صندوق عقب، تودوزی‌های ماشین، سطوح پلاستیکی، تودوزی درب‌های خودرو، صندلی، سقف و داشبورد کاملا تمیز خواهند شد. سپس متخصصین انجام دیتیلینگ از پوشش‌های محافظ برای ماندگاری و سلامتی حداکثری اجزای داخلی خودرو استفاده می‌کنند.

از مهمترین محافظ‌های بخش داخلی خودرو میتوانیم به محافظ چرم صندلی، محافظ سطوح پلاستیکی و مواد محافظ پارچه اشاره کنیم.

دیتیلینگ خارجی چگونه انجام می‌شود؟ (Exterior Detailing)  

در بخش خارجی دیتیلینگ، سطوح خارجی خودرو با استفاده از مواد شوینده مناسب تمیز می‌شوند. یکی از مناسب‌ترین ابزار برای انجام اینکار، استفاده از دستگاه لنس گان کف‌پاش بوده که با قدرت و سرعت بالا، مواد شوینده را بصورت کف روی سطح ماشین پخش می‌کند.

سپس متخصصین دیتیلینگ با کمک فرچه‌ها و برس‌های مخصوص با اندازه‌های مناسب هر بخش، قسمت‌های غیرقابل دسترسی خودرو را تمیز می‌کنند. برای نظافت موتور نیز از دستگاه تورنادو مخصوص موتورشویی و شوینده‌های مناسب اینکار استفاده می‌شود.

پس از اتمام این مرحله با دستمال‌های مایکروفایبر بدنه خودرو را کاملا خشک و ماشین را برای مرحله پولیش و واکس آماده می‌کنند. بطور کلی باید این نکته را اضافه کنیم که منظور از شستشوی قسمت‌های بیرونی خودرو، شستشوی انجام شده به روش‌های معمول نخواهد بود و تمامی نکاتی که درباره دیتیلینگ بدان اشاره کردیم، در این مرحله نیز بصورت کامل رعایت می‌شود.

عملیات بازسازی رنگ بدنه خودرو و بازیابی آن، از بین بردن لکه‌های مختلف و همچنین خراش‌های روی سطوح، همگی شامل فرآیندهای جزیی انجام شده در دیتیلینگ خارجی به حساب می‌آیند.

چرا انجام دیتیلینگ خودرو لازم است؟

بردن خودرو به کارواش یا شستشوی آن در خانه، تقریبا یک امر مستمر و ضروری برای حفظ ظاهر آن محسوب می‌شود. انجام دیتیلینگ نیز بسته به درخواست مشتریان می‌تواند با هر بار کارواش و یا هر چندوقت یکبار انجام شود اما بهتر است که این دوره طولانی نشود.

خصوصا خودروهای تازه خریداری شده اغلب دارای یک پوشش محافظ روی رنگ بدنه هستند که رنگ آن را براق و درخشان نشان می‌دهد. به مرور زمان در اثر نور آفتاب و سایر آلودگی‌ها، رنگ بدنه درخشش سابق خود را از دست می‌دهد و ظاهر آن تغییر می‌کند.

برای جلوگیری از این رخداد ما انجام دتیلینگ را به شما توصیه می‌کنیم. همچنین علاوه بر توضیحات فوق، دلایل زیر نیز انجام دیتیلینگ را پیشنهاد می‌دهند:

  • افزایش طول عمر خودرو با دیتیلینگ:

دیتیلینگ خودرو باعث از بین رفتن انواع لکه و مواد مخرب برای چرم، رنگ بدنه و سایر نقاط خودرو می‌شود.

  • قیمت خودروی شما حفظ می‌شود:

انجام دیتیلینگ علاوه بر حفظ ظاهر خودرو، موجب سالم ماندن بخش‌های مختلف از آن می‌شود و با توجه به نکته اول، این اتفاق قیمت خودروی شما را در طول زمان نسبت به دیگر خودروها حفظ خواهد نمود.

  • دیتیلینگ، قدرت موتور را برمی‌گرداند:

شستشوی گرد و غبار از داخل موتور، موجب بهبود عملکرد و تجربه رانندگی بهتر برای شما می‌شود.

  • ایجاد ثبات در رنگ بدنه خودرو:

زمانیکه به صورت مستمر برای خودروی خود عملیات دیتیلینگ انجام می‌دهید، سلامتی رنگ بدنه خودرو را تضمین می‌کنید. زیرا به محض آلودگی در اولین دوره، تمامی آنها از روی سطوح خودرو پاک می‌شوند و نمی‌توانند به رنگ آن آسیبی وارد کنند.

نتایج دیتیلینگ در تجربه رانندگی

حس رضایت ایجاد شده رد شما به هنگام رانندگی در یک خودروی تمیز و براق قطعا بیشتر خواهد بود. این اتفاق نشان دهنده میزان اهمیت شما به حفظ ظاهر خودرو و نگهداری صحیح از آن است. همچنین دیتیلینگ خودرو از هزینه‌های نگهداری آن در طولانی مدت می‌کاهد و به این علت یک روش به صرفه‌ محسوب می‌شود.

بواسطه شستشوی آلودگی‌ها، تجربه رانندگی شما نیز بهتر خواهد شد زیرا یک خودروی تمیز و سالم قطعا عملکرد بهتری نسبت به یک خودروی آلوده و کهنه خواهد داشت. در نهایت می‌توان گفت که اگر به پاکیزگی خودروی خود حساس هستید، دیتیلینگ، یکی از مناسب‌ترین انتخاب ‌ها برای شماست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *