دیتیلینگ خودرو چیست؟

دیتیلینگ خودرو چیست؟

واژه دیتیلینگ در لغت به معنای توجه به جزئیات و جزیی‌نگری است. زمانی که درباره دیتیلینگ خودرو صحبت می‌کنیم، منظورمان توجه به جزئیات داخلی و خارجی آن در هنگام شستشو می‌باشد.

طبق تعریف سایت ویکی‌پدیا، اتو دیتیلینگ به تمامی فعالیت‌هایی که خودرو شما را به بهترین حالت ظاهری خود (نه فنی) تبدیل می‌کند، گفته می‌شود؛ البته این اصطلاح در سراسر جهان معانی مختلفی را به خود گرفته است.

اما بطور کلی دیتیلینگ شامل شستشوی عمیق و صفرشویی تمامی بخش های خودرو (قسمت های داخلی، خارجی و حتی موتور آن) و همچنین واکس و پولیش کردن رنگ بدنه خودرو و در نهایت ایجاد پوشش‌های سرامیک و یا نصب کاورهای محافظ بدنه خودرو می‌شود.

لازم به ذکر است که در فرآیند دیتیلینگ تمرکز روی بازسازی ظاهری خودرو و نه تعمیرات مکانیکی و فنی آن است. عملیات‌هایی مانند صافکاری و تعمیرات موتور در این فرآیند جای نمی‌گیرند.

ممکن است در بازسازی خودرو، برخی از قسمت‌های آسیب دیده بدنه در حد جزیی به صافکاری و لیسه‌گیری نیاز داشته باشند که انجام آن ها تنها برای راحتی بیشتر به منظور انجام فرآیند دیتیلینگ است.

امروزه توجه به تک تک جزئیات خودرو، برای صاحبان آنها اهمیت زیادی پیدا کرده و همین موضوع، به محبوبیت بیشتر دیتیلینگ در میان دیگر فعالیت‌های بازسازی و احیای ظاهر خودرو کمک کرده است. نکته مهم در انجام دیتیلینگ، استفاده از شوینده‌های مخصوص و همچنین تجهیزات حرفه‌ای است.

تفاوت دیتیلینگ با کارواش معمولی

فرآیند شستشوی خودرو بوسیله‌ی روش‌های متداول با دیتیلینگ آن تفاوت‌های اساسی دارد. شستشوی خودرو به روش معمول با هدف از بین بردن لکه‌های گرد و غبار و آلودگی‌های سطحی از روی بدنه اتومبیل انجام می‌شود که در صورت درخواست مشتریان، تمیزکاری داخلی نیز با استفاده از جاروبرقی‌های کارواش صورت گرفته که چندان دقت لازم را ندارد.

مورد دیگر که تفاوت اصلی کارواش و دیتیلینگ خودرو به حساب می‌آید، مدت زمان انجام آنهاست. مدت زمان تقریبی برای انجام یک کارواش معمولی حدود بیست دقیقه بوده و زمانی که برای دیتیلینگ صرف می‌شود حداقل یک روز و یا بیشتر از آن طول خواهد کشید.

علت این موضوع نیز کاملا روشن است. در دیتیلینگ زمان زیادی صرف تمیزکاری عمیق جزئیات داخلی و خارجی خودرو می‌شود که بسیار زمانبر است؛ همچنین برخلاف کارواش که تنها به شستشو و نظافت منتهی می‌شود، دیتیلینگ شامل فعالیت‌های دیگر مانند پولیش، نصب پوشش سرامیک و نصب محافظ بدنه که در ابتدای مقاله نیز بدان اشاره کردیم خواهد شد.

اما در فرآیند دیتیلینگ چه کارهایی انجام می‌شوند؟

تمرکز اصلی ما در دیتیلینگ توجه به جزئیات و نظافت خودرو در سطوح عمیق تر می‌باشد. به این معنا که در این فرآیند، با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای مانند کارواش‌ نانو، بخار و بخارشوی‌های صنعتی و مبل‌شوی‌های مخصوص صفرشویی، خودرو را از هر گونه آلودگی تمیز خواهیم کرد.

در ادامه عملیات بازسازی رنگ خودرو، پولیش بدنه و کنسول داخلی ماشین و واکس لاستیک انجام می‌شود که پس از تمامی این موارد، شما قادر به تماشای نتیجه درخشان دیتیلینگ خواهید بود.

انواع مختلف دیتیلینگ خودرو

فعالیت‌های انجام شده در دیتیلینگ با توجه به تاثیر آن روی بخش‌های مختلف خودرو، به دو دسته دیتیلینگ خارجی و داخلی تقسیم می‌شوند:

منظور از دیتیلینگ داخلی چیست؟ (Interior Detailing)

در این مرحله تمام سطوح داخلی خودرو مانند کفی خودرو و صندوق عقب، تودوزی‌های ماشین، سطوح پلاستیکی، تودوزی درب‌های خودرو، صندلی، سقف و داشبورد کاملا تمیز خواهند شد. سپس متخصصین دیتیلینگ از پوشش‌های محافظ برای ماندگاری و سلامتی حداکثر اجزای داخلی خودرو استفاده می‌کنند.

می توانیم از مهمترین محافظ‌های بخش داخلی خودرو به محافظ چرم صندلی، محافظ سطوح پلاستیکی و مواد محافظ پارچه اشاره کنیم.

دیتیلینگ خارجی چگونه انجام می‌شود؟ (Exterior Detailing)  

در بخش خارجی دیتیلینگ، سطوح خارجی خودرو با استفاده از مواد شوینده مخصوص تمیز می‌شوند. یکی از مناسب‌ترین ابزار برای انجام اینکار، استفاده از دستگاه لنس گان کف‌پاش بوده که با قدرت و سرعت بالا، مواد شوینده را به صورت کف روی سطح اتومبیل پخش می‌کند.

سپس متخصصین دیتیلینگ با کمک فرچه‌ها و برس‌های مخصوص با اندازه‌های مناسب هر بخش، قسمت‌های غیرقابل دسترسی خودرو را تمیز می‌کنند. برای نظافت موتور نیز از دستگاه تورنادورگان و شوینده‌های مخصوص موتورشویی استفاده می کنند.

پس از اتمام این مرحله با دستمال‌های مایکروفایبر بدنه خودرو را کاملا خشک و اتومبیل را برای مرحله پولیش و واکس آماده می‌کنند. بطور کلی باید این نکته را اضافه کنیم که منظور از شستشوی قسمت‌های بیرونی خودرو، شستشوی انجام شده به روش‌های معمول نیست و تمامی نکاتی که درباره دیتیلینگ بدان اشاره کردیم، در این مرحله نیز بصورت کامل رعایت می‌شود.

عملیات بازسازی رنگ بدنه خودرو و بازیابی آن، از بین بردن لکه‌های مختلف و همچنین خراش‌های روی سطوح جزئی از فرآیندهای انجام شده در دیتیلینگ خارجی به حساب می‌آیند.

چرا انجام دیتیلینگ خودرو لازم است؟

بردن خودرو به کارواش یا شستشوی آن در خانه، تقریبا یک امر مستمر و ضروری برای حفظ ظاهر آن محسوب می‌شود. انجام دیتیلینگ نیز بسته به درخواست مشتریان می‌تواند با هر بار کارواش و یا هر چند وقت یکبار انجام می شود اما بهتر است که این دوره طولانی نشود؛ این امر باید برای خودروهای تازه خریداری شده که اغلب دارای یک پوشش براق، درخشان و محافظ روی رنگ بدنه هستند رعایت شود چرا که این پوشش به مرور زمان در اثر نور آفتاب و سایر آلودگی‌ها، درخشش سابق خود را از دست می‌دهد و ظاهر آن تغییر می‌کند.

همچنین علاوه بر توضیحات فوق، دلایل زیر نیز انجام دیتیلینگ را پیشنهاد می‌دهند:

  • افزایش طول عمر خودرو با دیتیلینگ:

دیتیلینگ خودرو باعث از بین رفتن انواع لکه و مواد مخرب برای چرم، رنگ بدنه و سایر نقاط خودرو می‌شود.

  • قیمت خودرو شما حفظ می‌شود:

انجام دیتیلینگ علاوه بر حفظ ظاهر خودرو، موجب سالم ماندن بخش‌های مختلف از آن می‌شود و با توجه به نکته اول، این اتفاق قیمت خودرو شما را در طول زمان نسبت به دیگر خودروها حفظ خواهد نمود.

  • دیتیلینگ، قدرت موتور را برمی‌گرداند:

شستشوی گرد و غبار از داخل موتور، موجب بهبود عملکرد و تجربه رانندگی بهتر برای شما می‌شود.

  • ایجاد ثبات در رنگ بدنه خودرو:

زمانی که به صورت مستمر برای خودرو خود عملیات دیتیلینگ انجام می‌دهید، سلامتی رنگ بدنه خودرو را تضمین می‌کنید؛ زیرا به محض آلودگی در اولین دوره تمامی آن ها از روی سطوح خودرو پاک می‌شوند و نمی‌توانند به رنگ آن آسیبی وارد کنند.

نتایج دیتیلینگ در تجربه رانندگی

حس رضایت ایجاد شده در شما به هنگام رانندگی در یک خودرو تمیز و براق قطعا بیشتر خواهد بود. این اتفاق نشان دهنده میزان اهمیت شما به حفظ ظاهر خودرو و نگهداری صحیح از آن است. همچنین دیتیلینگ خودرو از هزینه‌های نگهداری آن در طولانی مدت می‌کاهد و به این علت یک روش بصرفه‌ محسوب می‌شود.

به واسطه شستشوی آلودگی‌ها، تجربه رانندگی شما نیز بهتر خواهد شد زیرا یک خودروی تمیز و سالم قطعا عملکرد بهتری نسبت به یک خودرو آلوده و کهنه خواهد داشت. در نهایت می‌توان گفت که اگر به پاکیزگی خودرو خود حساس هستید، دیتیلینگ یکی از مناسب‌ترین انتخاب ‌ها برای شماست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.