مواد سرامیک خودرو چیست؟

مواد سرامیک خودرو چیست؟

یکی از مهمترین دغدغه‌های مالکان خودرو، نگهداری از کیفیت رنگ بدنه اتومبیل است. در واقع مهمترین نکته‌ای که در زیبایی یک خودرو تأثیر‌گذار می باشد، کیفیت رنگ آن بوده و بیشترین افت قیمت نیز به دلیل مشکلاتی است که رنگ بدنه دارد. استفاده از محصولات محافظتی مثل پوشش نانو سرامیک، کاور، واکس و… به منظور احیای رنگ بدنه خودرو، بسیار مورد توجه قرار می گیرد. شناخته شده‌ ترین کار برای محافظت از رنگ خودرو، استفاده از پوشش سرامیک است. ما در این مقاله قصد داریم به مواد نانو سرامیک خودرو بپردازیم. اگر سؤال شما هم این است که مواد سرامیک خودرو چیست و چگونه ساخته می‌شود با ما همراه باشید.

سرامیک خودرو چیست؟

سرامیک خودرو چیست؟

پوشش نانو سرامیک که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است، در واقع نوعی پلیمر مایع می باشد که همانند یک لایه روی بدنه خودرو کشیده می‌شود و مولکول‌های آن با مولکول‌های رنگ خودرو پیوند شیمیایی برقرار می‌کنند و یک لایه آب گریز یا هیدروفوبیک ایجاد می‌کنند؛ که این لایه مانع نفود آب، گرد و غبار، مواد شیمیایی و حتی ایجاد خط و خش‌های سطحی روی بدنه خودرو می‌شود. در واقع این مواد برای ترکیب شدن با رنگ خودرو، باید با متریال بی‌رنگ و نسبتاً مات پایه سرامیکی ترکیب شوند.

این روکش‌ سرامیکی به شکل یک لایه سه بعدی و ضخیم روی بدنه خودرو کشیده می‌شود و مهمترین مزایای برخورداری از آن‌ براق و شفاف شدن رنگ بدنه خودرو، جلوگیری از آفتاب سوخته شدن رنگ، جلوگیری از ایجاد خط و خش و همچنین ممانعت از خوردگی بدنه توسط مواد شیمیایی است. در واقع با استفاده از این لایه محافظ، کیفیت رنگ بدنه خودرو سالیان سال همانند روز اول درخشان و براق باقی می‌ماند.

مواد نانو سرامیک خودرو چیست؟

همانطور که می‌دانید در دهه‌های اخیر فناوری نانو وارد بخش‌های بسیاری از صنایع شده است که یکی از آن ها، صنایع مرتبط با خودرو می باشد. مواد نانو سرامیک خودرو برای اولین بار توسط شرکت‌های تیونینگ و برای خودرو‌های لوکس و گران قیمت مورد استفاده قرار گرفت و بعد‌ها با پیشرفت تکنولوژی در زمینه فناوری نانو و افزایش آن، این فناوری به بازار‌های عمومی نیز راه یافت.

مواد نانو سرامیک در واقع، با مولکول‌های رنگ بدنه پیوند برقرار می کنند و با ایجاد یک لایه ضخیم باعث ایجاد خاصیت آبگریزی، براقیت و شفافیت بیشتر، استحکام و دوام در برابر مواد شیمیایی و اشعه UV خورشید می‌شوند. این مواد در مقایسه با پولیش و واکس که برای احیای رنگ بدنه خودرو مورد استفاده قرار می‌گرفت، عمر بیشتری دارد و استفاده از آن نیز به مراتب راحت‌تر است.

استفاده از مواد نانو سرامیک علاوه بر مزیت‌هایی که بیان کردیم، برای بالا بردن کیفیت رنگ و زیبایی خودرو‌ها به ویژه خودرو‌های لوکس و گران قیمت به کار برده می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت استفاده از مواد نانو سرامیک خودرو برای محافظت خودرو در مقابل آسیب‌های یاد شده، یک تیر و چند نشان خواهد بود.

فرمولاسیون پوشش نانو سرامیک خودرو

فرمولاسیون پوشش نانو سرامیک خودرو

برای ساخت مایع پلیمری نانو سرامیک از ترکیب چند ماده استفاده می‌شود که پایه فرمولاسیون این پوشش شامل موارد زیر است:

  • رزین (مواد پلیمری که پایه و سختی پوشش سرامیک را ایجاد می‌کند.)
  • حلال‌ها
  • مواد افزودنی

همان طور که گفتیم پایه اصلی ساخت مواد نانو سرامیک خودرو، رزین است. رزین‌های رایج برای استفاده در این فرآیند، شامل پلیمر‌هایی بر پایه سیلیکون هستند که اصلی‌ترین آن پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان‌ها (PDMS) می باشد. این رزین‌های سیلیکونی دارای خاصیت غیر سمی و غیر قابل اشتعال است و پایداری مناسبی در مقابل اشعه ماوراء بنفش دارد؛ به همین دلیل در ساخت پوشش‌های نانو سرامیک خودرو به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وجود پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان‌ها مؤلفه اصلی ایجاد حالت سختی، براقیت و آبگریزی در پوشش‌های نانو سرامیک خودرو می باشد. نکته مهم در مورد این ماده این است که خود به تنهایی چسبندگی ضعیفی به رنگ، پلاستیک و سایر سطوح دارد و در زمان ساخت با افزودن سیلان به فرمولاسیون ساخت، قدرت چسبندگی آن را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد؛ به این ترتیب مولکول‌های این پلیمر قادر به ایجاد پیوند شیمیایی با مولکول‌های سطح مورد نظر برای طولانی مدت را دارا می‌شوند.

در واقع گروه عملکردی سیلان (Si-O-R) با مولکول‌های سطح مورد نظر واکنش نشان داده و یک پیوند کووالانسی قوی ایجاد می کنند که ضمن تقویت چسبندگی پوشش نانو سرامیک به بهبود دوام آن در شرایطی مثل شستشو کمک می‌کنند.

خاصیت آبگریزی مواد نانو سرامیک از کجاست؟

در واقع این پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان‌ها یا PDMS‌ها هستند که در تماس با رطوبت هوا شروع به ایجاد پیوند با سطح می‌نمایند. پیوند سرامیک به خودی خود یک فرآیند زمان بر است که با افزودن کاتالیزور‌ها به آن این فرآیند را تسریع می کنند. به همین دلیل است که پوشش نانو سرامیک در عرض چند ساعت خشک می‌شود، اما فرآیند پخت یا همان ایجاد پیوند قوی بین ۵ تا ۷ روز کامل زمان می‌برد. بنابراین بعد از اجرای سرامیک خودرو، حداقل یک هفته بدنه اتومبیل شما نباید با آب در تماس باشد.

با آغاز هیدرولیز یا تجزیه شدن پیوند‌ها در برخورد با آب هر مولکول پلی دی متیل سیلوکسان‌ها به مولکول دیگری متصل شده و یک زنجیره طولانی از مولکول‌ها ایجاد می‌شود و در نهایت یک لایه محافظ نازک اما بسیار مستحکم روی سطح ایجاد می‌کند.

میزان سختی پوشش‌های نانو سرامیک نیز مبتنی بر همین مواد پلیمری نام برده است و به عوامل اتصال عرضی در فرمولاسیون سرامیک بستگی خواهد داشت. در حقیقت بدون افزودن عوامل اتصال عرضی به سیستم نانو سرامیک، مولکول‌های PDMS تمایل به واکنش در امتداد زنجیره اصلی دارند و در نتیجه یک زنجیره بلند با حداقل پیوند متقابل را تشکیل خواهند داد. به این ترتیب هر چه تراکم این پیوند‌های عرضی بیشتر باشد سختی سرامیک نیز بیشتر می‌شود.

جمع‌بندی

با توجه به مواردی که در خصوص معرفی اجزای تشکیل دهنده مواد نانو سرامیک گفته شد، کاملاً مشخص است که استفاده از نوعی پلیمر خاص به همراه افزودنی مشخص است که می‌تواند این خاصیت آبگریزی و محافظتی را ایجاد کند. بنابراین ساخت مواد نانو سرامیک یک فرآیند کاملاً تخصصی و شیمیایی است که باید در محیط مناسب انجام گیرد. همچنین کیفیت نانو سرامیک تولیدی نیز به موادی که برای ساخت آن به کار برده شده است و رعایت میزان و درصد ترکیب هر یک از مواد در ساخت بستگی خواهد داشت. کیفیت مواد اولیه، تخصص در ترکیب مواد و همچنین آشنایی با فرمولاسیون شیمیایی آن می‌تواند مهمترین عوامل در ساخت مواد نانو سرامیک باکیفیت باشد.

مقالات مرتبط
روش صافکاری ماشین بدون رنگ

روش صافکاری ماشین بدون رنگ

صافکاری یکی از مهمترین خدماتی است که در زمینه خودرو ارائه می‌شود. اگر بدنه خودرو دچار آسیب شود، یک صافکار ماهر می‌تواند به خوبی آن

نانو سرامیک خودرو چیست؟

نانو سرامیک خودرو چیست؟

پوشش نانو سرامیک یک مایع پلیمری با رنگ شفاف است که به رنگ بدنه خودرو شما زده می‌شود و در مقایسه با واکس‌ها و پولیش‌های

2 دیدگاه دربارهٔ «مواد سرامیک خودرو چیست؟»

  1. محسن گنجی

    میشه راهنمایی کنید از کجا بفهمیم مواد سرامیکی که برای ما استفاده میشه مرغوب هست یا نه؟

    1. سلام محسن عزیز. پیشنهاد می‌کنیم همیشه خودرو خودتون رو به مراکز معتبر بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.