کاور بدنه خودرو و تفاوت آن با نانو سرامیک‌ها

کاور بدنه خودرو و تفاوت آن با نانو سرامیک‌ها

در این مقاله قصد داریم در رابطه با تفاوت خدمات پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه خودرو، مطالب جامع و کاملی را ارائه کنیم. بنابراین اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به دیزاین اتومبیل‌ها علاقه‌مندید، خواندن این مقاله‌ی کاربردی و مفید را در مجله مدوسا از دست ندهید.

امروزه دیزاین و طراحی اتومبیل، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و در این زمینه در رابطه با کاورهای بدنه اتومبیل و همچنین پوشش نانو سرامیک صحبت‌های زیادی می‌شود. ما می‌خواهیم در این مقاله در رابطه با آن‌‌ها و تفاو‌ت‌هایشان صحبت کنیم. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از این محصولات تأثیر بسیار زیادی است که بر روی ظاهر اتومبیل دارد و همچنین از به وجود آمدن خط و خش‌ها بر روی بدنه‌ی اتومبیل جلوگیری می‌شود. نقش دیگر پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه خودرو محافظت از بدنه‌ی اتومبیل در مقابل آلودگی‌های محیطی است.

در ادامه‌ی مقاله ابتدا هر کدام از این محصولات را معرفی می‌کنیم و پس از آن در رابطه با تفاوت خدمات آن‌ها توضیح می‌دهیم.

پوشش نانو سرامیک خودرو چیست؟

با وجود اینکه بسیاری از افراد علاقه زیادی به زیبایی و دیزاین خودرو دارند اما ممکن است ندانند که پوشش نانو سرامیک خودرو چیست و چه کاربردهایی دارد.

گلاس کوتینگ (Glass Coating) نام دیگر این نوع روکش خودرو است و باید بدانید که این نوع از پوشش در واقع یک نوع پلیمری است که مایع بوده و جهت استفاده بر روی بدنه‌ی اتومبیل ریخته می‌شود. پس از آن که گلس کوتینگ بر روی بدنه‌ی اتومبیل ریخته شد، با رنگ اتومبیل ترکیب شده و موجب ایجاد یک لایه به نام هیدروفوبیک بر روی رنگ بدنه و سطح خارجی آن می‌شود.

لایه‌ای که بر روی بدنه‌ی اتومبیل ایجاد شده است، دارای خاصیت آب‌گریزی است. این خاصیت از پوشش نانو سرامیک خودرو باعث می‌شود که از بدنه‌ی اتومبیل در برابر گرد و غبارها محافظت شود و یا به بیان دیگر شکل ظاهری اتومبیل شفاف و براق دیده خواهد شد.

این نوع از پلیمر مایع که دارای ذرات بسیار ریز نانو است، هنگامی که بر روی بدنه خودرو ریخته می‌شود، عیب‌های رنگ بدنه‌ی خودرو را اصلاح می‌کند. به بیان دیگر از تغییر رنگ خودرو جلوگیری می‌شود و در صورتی که بر روی بدنه‌ی اتومبیل خط و خشی وجود داشته باشد، آن‌ها را از بین می‌برد.

در ابتدا این محصول برای تیونینگ اتومبیل‌های گران قیمت به کار می‌رفت و مواد موجود در این مایع، نسبت به موادی که در داخل پولیش‌های معمولی به کار برده شده است، دوام بسیار بیش‌تری به عنوان روکش خودرو دارد.

مزایا و معایب سرامیک بدنه خودرو

اگر بخواهیم در رابطه با مزایا و معایب سرامیک بدنه خودرو بگوییم، باید بدانید که این نوع از مواد به گونه‌ای هستند که از اتومبیل در برابر خراش‌ها جلوگیری می‌کنند و البته باید بدانید که 9H نماد سخت‌ترین پوشش است که بسته به مواد این مایع، زیرسازی اصولی و درست و همچنین کیفیت در زمان اجرا، مقاومت پوشش نانو سرامیک‌ها متغیر است.

مزایا و معایب سرامیک بدنه خودرو

همان طور که در بخش‌های قبلی مقاله توضیح دادیم، این نوع از پوشش به عنوان لایه‌ای بر روی بدنه‌ای اتومبیل استفاده می‌شود و از رنگ بدنه‌ی خودرو محافظت می‌کند. استفاده از نانو سرامیک، باعث می‌شود که رنگ خودرو تمیز بماند و همچنین مقاومت خوب آن موجب شفاف بودن بدنه‌ی خودرو نیز می‌گردد.

بادی فنس نیز نوعی از پوشش برای خودرو است که همانند نانو سرامیک‌ها، خاصیت آب‌گریزی دارد.

یکی از مطالبی که در رابطه با پوشش نانو سرامیک و همچنین کاور بدنه خودرو مطرح می‌شود، محافظت از رنگ خودرو در برابر اشعه‌ی یو وی خورشید است. این نوع از پوشش از آسیب دیدن رنگ خودرو جلوگیری کرده و از رنگ بدنه‌ی آن در برابر مواد اسیدی و همچنین مواد شیمیایی محافظت می‌کند.

در رابطه با معایب نانو سرامیک‌ها باید بگوییم که از هزینه‌ی بسیار بالایی برخوردار است و علاوه بر آن زمان بسیار زیادی مصرف می‌شود تا بتوان آن را بر روی بدنه‌ی خودرو پیاده کرد.

کاور بدنه خودرو

در بخش قبلی مقاله در رابطه با پوشش نانو سرامیک اتومبیل صحبت کردیم و در رابطه با جنس آن و همچنین کاربردهایش، توضیحات کاملی را ارائه دادیم. در این بخش از مقاله به منظور آگاهی از تفاوت خدمات پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه‌ خودرو، کاور بدنه‌ی اتومبیل را نیز معرفی نموده و کاربردهای آن را بیان می‌کنیم.

در واقع لایه‌ی اضافی که جهت محافظت از رنگ بدنه‌ی خود رو، بر روی بدنه‌ی اتومبیل استفاده می‌شود، کاور بدنه اتومبیل است. این لایه به این منظور استفاده می‌شود که بتوان در مقابل عوامل محیطی که باعث آسیب دیدگی رنگ بدنه‌ی خودرو می‌شود، محافظت کرد. اگر بخواهیم در رابطه با جنس کاورهای بدنه‌ی اتومبیل صحبت کنیم، باید بگوییم که این کاورها از جنس اورتان بوده و به شکل پوششی بسیار نازک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درست است که پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه خودرو، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، اما در کل دارای کاربردهای بسیار مشابهی نیز هستند. مهم‌ترین کاربرد این دو محصول محافظت از رنگ بدنه‌ی خودرو جلوگیری از آسیب دیدن آن است.

این پوشش نازک، قابلیت این را دارد که بر روی هر سطحی از رنگ بدنه‌ی اتومبیل مورد استفاده قرار گیرد و از آسیب‌هایی که ممکن است باعث خرابی رنگ بدنه‌ی خودرو شود، جلوگیری کند.

مزایا و معایب کاور بدنه خودرو

دانستید که پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه اتومبیل‌ها از سری محصولات محافظت از رنگ بدنه‌ی خودرو هستند. در این بخش می‌خواهیم در رابطه با مزیت‌ها و معایب کاور بدنه اتومبیل صحبت کنیم.

 • همان طور که گفتیم این پوشش نازک می‌تواند از سطح خودرو در مقابل عوامل محیطی محافظت کرده و در برابر ضربات شدید احتمالی، مقاومت بدنه‌ی خودرو را بالا ببرد.
 • از قابلیت‌های کاورها می‌توان به درخشندگی اشاره کرد که به ظاهر اتومبیل‌ها می‌بخشند و موجب زیباتر شدن آن‌ها می‌شوند.
 • اگر از کاور بدنه استفاده کنید، دیگر نیازی ندارید که هر بار با به وجود آمدن هر گونه ایرادی بر روی سطح بدنه‌ی خودرو، از محصولاتی همچون پولیش، اسپری رنگ خودرو و واکس استفاده کنید.
 • نسبت به رنگ عادی اتومبیل‌ها، کاورها دارای مقاومت و دوام بیش‌تری هستند.
مزایا و معایب کاور بدنه خودرو
 • اگر از کاور بدنه‌ی اتومبیل استفاده کنید، خواهید دید که تمیز کردن آن نسبت به زمانی که رنگ اتومبیل عادی بود، چه قدر راحت‌تر است.
 • شما با به کار بردن کاورها بر روی بدنه‌ی خودروی خود، در واقع برای رنگ فابریک خودرو، لایه‌ای محافظ ایجاد کرده‌اید و خواهید دید که زیبایی بدنه‌ی خودرو نسبت به قبل چند برابر می‌شود.
 • از معایب کاورهای بدنه می‌توان به این مورد اشاره کرد که در صورت آسیب‌دیدگی نیاز است به طور کامل تعویض شود.
 • همچنین کاورها از خاصیت آب‌گریزی برخوردار نیستند.

مقایسه خدمات پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه خودرو

همان طور که می‌دانید جهت احیای رنگ خودرو و همچنین محافظت از بدنه‌ی آن، امروزه محصولات جدیدی تولید شده و به بازار فروش عرضه می‌گردد. محصولاتی که امروزه در بازار وجود دارد، به دلیل تأثیرگذاری بسیار زیادی که بر روی ظاهر اتومبیل دارد، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

در بخش‌های قبلی مقاله در رابطه با نانو سرامیک و کاربردهای آن و همچنین کاور بدنه اتومبیل و کاربردهای آن صحبت کردیم اما در این میان این سوال نیز مطرح می‌شود که این دو چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

اگر بخش‌های قبلی مقاله را به خوبی مطالعه کرده باشید، اکنون می‌توانید این دو محصول را با یکدیگر مقایسه کرد و تفاوت‌های آن‌ها را بیان کنید. ما در این بخش از مقاله، تفاوت این دو محصول کاربردی را خدمت شما عزیزان توضیح می‌دهیم.

تفاوت خدمات پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه خودرو

 • همان طور که گفتیم، نانو سرامیک‌ها دارای خاصیتی به نام آب‌گریزی هستند، اما برعکس کاورهای بدنه‌ی اتومبیل این خاصیت را ندارند و ممکن است پس از گذشت زمان، کاور بدنه اتومبیل دچار تغییر رنگ شود.
 • زمانی که تصمیم می‌گیرید از پوششی جهت محافظت از رنگ بدنه‌ی خودروی خود استفاده کنید، باید بدانید که ممکن است در طول زمان دچار آسیب شود. در این رابطه اگر بخواهیم پوشش نانو سرامیکو کاور بدنه خودرو را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که در صورت به وجود آمدن آسیب در کاورهای بدنه اتومبیل‌ها و امکان تعمیر نکردن آن‌ها، لازم است که به طور کلی عوض شوند.
 • در رابطه با مورد قبلی باید بگوییم که اگر کاورها از روی بدنه‌ی اتومبیل برداشته شود، امکان دارد در طول زمان، آسیب‌های جدی به رنگ بدنه‌ی اتومبیل وارد شود.
 • اگر از نظر قیمت پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه خودرو را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که کاورهای بدنه‌ی اتومبیل نسبت به نانو سرامیک‌ها، قیمت بسیار بیش‌تری دارند.
 • تفاوت دیگر پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه خودرو در ضخامت آن‌هاست و باید بگوییم که نانو سرامک‌ها در مقایسه با کاور بدنه اتومبیل از ضخامت کم‌تری برخورداراند.
 • نکته‌ی مهم دیگر ساییدگی این پوشش‌ها می‌باشد و ترکیبات شیمیایی کاورهای بدنه‌ی خودرو به گونه‌ای است که در صورت ساییدگی، قابلیت این را دارند که خود را ترمیم کنند و این نوع از خاصیت در پوشش‌هایی که نانو سرامیک هستند، وجود ندارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تفاوت خدمات پوشش نانو سرامیک و کاور بدنه خودرو را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دهیم. به این منظور در ابتدا نانو سرامیک را معرفی کردیم و در رابطه با کاربردهای آن‌ها توضیح دادیم. در بخش‌های بعدی به سراغ معرفی کاور بدنه اتومبیل رفتیم و در رابطه با قابلیت‌های آن‌ها نیز صحبت کردیم.

پس از معرفی این دو محصول، در بخش پایانی مقاله در چندین مورد، تفاوت آن‌ها را بیان کردیم. اکنون که با این محصولات و تفاوت آن‌ها به طور کامل آشنا شده‌اید، می‌توانید خودتان تصمیم‌‌گیری کنید که از کدام محصول جهت محافظت از بدنه‌ی خودروی خود و همچنین زیباتر شدن و درخشنده‌تر شدن سطح بدنه‌ی خودروی خود استفاده کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *