موثرترین ابزارهای صافکاری و نقاشی را بشناسید

موثرترین ابزارهای صافکاری و نقاشی را بشناسید

به سبب شرایط و ویژگی‌های امروز کشور و شلوغی های بسیار زیاد در تمام جاده‌ها آمار تصادفات به شدت افزایش پیدا کرده است. روزانه هزاران هزار خودرو دچار آسیب و تصادف می‌شوند. زمانی که یک خودرو تصادف می‌کند و دچار آسیب دیدگی می‌شود باید به سراغ صافکار رفت.

به همین دلیل است که امروزه صافکاری تبدیل به یکی از شغل های پردرآمد و البته سخت شده است. پردرآمد به این دلیل که همان طور که گفتیم روزانه هزاران هزار  خودرو در حال تصادف هستند و تمام آنها نیاز به مراجعه به صافکاری دارند. و سخت به این دلیل که سازگاری با جان صافکار سر و کار دارد.

مرکز تخصصی مدوسا با داشتن کادری بسیار مجرب و حرفه ای، در کنار تجربه ای فوق العاده، می‌تواند خودروی شما را به بهترین نحو ممکن صافکاری کرده و یک کار فوق‌العاده شما تحویل دهد. اما از اینها که بگذریم امروزه صافکاری یکی از تخصصی ترین مشاغل موجود است. چرا که به هیچ عنوان امکان ندارد یک شخصی یک شبه دست به صافکاری خودرو بزند چرا که نیاز دارد تمام مراحل یادگیری صافکاری را پشت سر بگذارد و تجربه بسیار زیادی نیز در این حوزه داشته باشد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بپردازیم به معرفی بهترین و موثرترین ابزارهای صافکاری و نقاشی. با ما همراه باشید.

اهمیت صافکاری

می توان گفت تمام صاحبان خودرو حداقل یکبار را به سراغ تعمیرگاه‌های صافکاری رفتند و ماشین خود را به صافکار تحویل داده‌اند. معمولاً تعمیرگاه‌ها با ابزارهای نسبتاً زیادی سر و کار دارند و سرویس های یکسانی را نیز به مشتریان خود می‌دهند.

اهمیت صافکاری

اما به هیچ عنوان این سرویس‌های یکسان نتایج مشابه و یکسانی ندارند. چرا که صافکاری یکی از حساس ترین و تخصصی‌ترین  شغل‌های مرتبط با خودرو به شمار می‌رود. و نیاز به تجربه و دقت و تسلط بسیار بالا دارد.

اگر صافکار ماشین شما دارای دقت و مهارت بالا نباشد نه تنها مشکل خودروی شما حل نخواهد شد بلکه آسیب‌های بسیار زیادی نیز به آن وارد خواهد شد. پس به هیچ عنوان برای صافکاری به سراغ افراد بی تجربه و ناکارآمد نروید. مرکز مدوسا با کادر بسیار مجرب ای که دارد می تواند بیشترین امکانات و سرویس ها را در این حوزه به شما بدهد.

اما صافکاری برای اینکه نتیجه بدهد و خوب انجام بشود نیاز به ابزارهای بسیار زیادی نیز در این زمینه دارد. ابزارهایی که می‌توانند کمک بسیار زیادی به بهبود خودروی شما بکنند. در این مقاله قصد داریم برخی از مهم‌ترین و موثرترین ابزارهای صافکاری را برای شما معرفی کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ابزار های مهم صافکاری و نقاشی

قبل از اینکه ابزارهای مهم صافکاری را برای شما بیان کنیم باید بدانید که صافکاری به دو صورت انجام می شود:

صورت اول صافکاری با رنگ و صورت دوم صافکاری بی رنگ است. و در هر کدام از این صافکاری ها ما نیاز به ابزارهای متفاوتی داریم که در ادامه مقاله به آنها اشاره می کنیم:

صافکاری بدون رنگ

مشخص است که صافکار در صافکاری بدون رنگ بدون اینکه حتی ذره رنگ جدید به خودرو وارد کند آسیب ایجاد شده در خودرو را رفع می‌کند. از صافکاری بدون رنگ معمولاً زمانی استفاده می شود که بدنه خودرو در اثر یک ضربه فرو رفته باشد. صافکاری بدون رنگ معمولاً هزینه کمتری نیز دارد و زمان کمتری را هم برای به ثمر رسیدن نیاز دارد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که در همه موارد نمی توانیم از صافکاری بدون رنگ استفاده کنیم چرا که زمانی ممکن است رنگ خودرو به صورت کامل از بین رفته باشد.

گاهی اوقات ممکن است رانندگان مدام بر روی این موضوع تاکید کنند که دوست دارند خودرویی آنها بدون رنگ صافکاری شود، اما بعد از اقدام متوجه می شوند که این کار آنها اشتباه بوده و نتیجه عکس داشته است.

ابزار صافکاری بدون رنگ:

مشتی و قالب تنه: گاهی اوقات بدنه اتومبیل دچار برق فرورفتگی ها و یا حتی برآمدگی هایی می شود که نیاز است صافکار آنها را با استفاده از برخی ابزارهای لازم مثل مشتی و قالب تنه درست کند. اما با پیشرفت علم و ساخت وسایل مدرن صافکاری مشتی و قالب تن به عنوان یکی از ابزارهای منسوخ شده در صافکاری ها به شمار می رود و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد مگر در صافکاری های بسیار قدیمی که هنوز از آنها استفاده می کنند.

میله های صافکاری:  از این میله ها به عنوان نوعی اهرم صافکاری و یا اهرم های چوموک نیز استفاده می شود. از این میله ها در صافکاری های بدون رنگ برای قسمتهای درب ها، کاپوت ماشین، سقف ماشین، صندوق عقب، ستون و بدنه های خودرو استفاده میشود. البته استفاده از این میله ها نیازمند تجربه و تخصص بسیار بالا نیز است و کار هر کسی نیست.

بزار صافکاری بدون رنگ

دستگاه تگرگ کش چسبی: از دیگر ابزار مهم و کاربردی در صافکاری می‌توان به دستگاه تگرگ کش چسبی اشاره کرد که جزء حرفه‌ای ترین و مدرن ترین ابزارهای صافکاری در دنیا به حساب می آید. نحوه کار این دستگاه به این صورت است که با استفاده از چسب، گیره های مخصوصی را به بدنه فرو رفته خودرو می چسبانند و با فشار دادن آن توسط میله ها و کشنده های فلزی موجود شکل بدنه خودرو به سمت خارج می رود و فرورفتگی های بزرگ در خودرو برطرف میشود.

ابزار صافکاری با رنگ

شاسی کشی: شاسی کشی به معنای برگرداندن شاسی های آسیب دیده خودرو به حالت اولیه خودشان است. شاسی کشی معمولاً با کمک جرثقیل های مخصوص و یا انواع جک ها انجام میشود. به جرثقیل هایی که کار شاسی کشی را انجام می‌دهند شاسی کش گفته می‌شود.

زمانی که در تصادف های جاده ای شدت ضربه بسیار زیاد باشد به طوری که ستون های اصلی بدنه اتومبیل جابجا شود، صافکار بدون معطلی به سراغ شاسی کشی می رود. شاسی کشی را می توان از ابتدایی ترین و اولیه ترین مراحل صافکاری نامید.

سمباده: سمباده به دو دسته برقی و یا دستی تقسیم می شود که بر اساس نوع آسیب خودرو مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات نیاز است از سمباده های برقی استفاده شود و گاهی اوقات نیز سمباده های دستی این کار راه انداز تر هستند. صافکار با استفاده از سمباده بخش های آسیب دیده خودرو را صاف و تمیز میکند تا بتواند باقی کارها را نیز بر روی خود را انجام دهد. با استفاده از سمباده محل صافکاری شده را کاملاً صاف و تمیز می کنند تا بتوان بر روی آن رنگ کرد.

دستگاه جوش: گاهی اوقات ممکن است در برخی از تصادفات شدت ضربه و شدت آسیب به حدی بالا باشد که بخشی از بدنه خودرو از بین برود. اگر بخش از بین رفته کوچک باشد می توان با استفاده از دستگاه جوش آنها را ترمیم کرد. اما اگر شدت ضربه بسیار بالا باشد قطعه باید تعویض شود.

ابزار بتونه کاری: بعد از اینکه قطعه آسیب دیده را ترمیم کردیم و قبل از مرحله رنگ آمیزی، صافکار باید بدنه خودرو را با بتونه صیقل بدهد. به بیان دیگر صافکار با استفاده از این ابزار زیرسازی و زیرساخت های لازم را برای رنگ کردن خودرو انجام می دهد. این کار به این دلیل است که بتوان به راحتی خودرو را رنگ کرد.

پمپ رنگ: بعد از این که بتونه کاری های کافی انجام شد رنگ خودروی ساخته شد، حالا باید با استفاده از پمپ رنگ این رنگ را بر روی بدنه خودرو بپاشیم. توجه داشته باشید که نوع پاشیدن رنگ بسیار اهمیت دارد. یعنی اگر نقاش شما حرفه ای و با تجربه نباشد ممکن است خود را طوری رنگ کند که تفاوتش با دیگر قسمت ها کاملاً مشخص شود. اما اگر نقاش یک شخص حرفه‌ای و باتجربه و رنگ شناس باشد می تواند خود را تور رنگ کند که هیچ کس در نگاه اول متوجه تغییر و تفاوت رنگ خودروی شما نشود.

پولیش: می توان گفت مرحله آخر و یا یکی از مهمترین مراحل صافکاری با رنگ قسمت پولیش کاری است. پولیش می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی رنگ اتومبیل شما داشته باشد. و جلای بسیار زیادی به آن بدهد. و خود همین جلال باعث افزایش زیبایی و جذابیت خودروی شما خواهد شد.

ابزار صافکاری با رنگ

 همچنین یکی دیگر از مهمترین دلایلی که باعث میشود صافکار و نقاش از پولیش در مرحله آخر استفاده کند این است که با استفاده از آن می تواند کاری کند که بخش های رنگ شده با  سایربخش های خودرو یکسان شوند. و کسی متوجه رنگ شدن خودروی شما نشود.

خشک کن رنگ موضعی: بعد از اینکه رنگ بر روی ماشین زده شد با استفاده از دستگاه خشک کن رنگ موضعی، قسمت های رنگ شده خشک می کنند تا خودرو به صورت کامل به شرایط قبل برگردد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *